Rozhovor s Emilem Bočkem

Otázky pro: armádního generála Emila Bočka, Čestného občana města Brna, válečného veterána a příslušníka čs. letectva ve Velké Británii, jehož 99. narozeniny si v únoru 2022 připomínáme.

1) Pane generále, jaká byla Vaše cesta k letectvu a RAF.  Mělo na ní vliv   letiště v rodných Tuřanech, kde jste se narodil?

Letiště v Tuřanech mělo rozhodující vliv na moji cestu k letectvu a RAF. Bydleli jsme blízko letiště a jako malý kluk jsem trávil v blízkosti letiště hodně času. Pamatuji se, že když tam jednou havaroval letoun FOKKER, tak jsme my kluci přelezli plot a z letounu jsme si kousek odloupli jako trofej. Již během školní docházky jsem doma lepil modely letadel. Zhotovil jsem např. model letounu CONDOR, který měl rozpětí 2,2 metru. Tento model pak visel u stropu ve škole v Tuřanech ještě v době, kdy jsem se vrátil jako pilot RAF ze své mise v Anglii ve 2. SV. Byl jsem tím velmi potěšen.

2) Náš Čestný předseda a heraldik plk. dělostřelectva v. v. dr. Jiří Louda (95) si vážil spolubojovníků a symbolů z Anglie. Setkal jste se s ním osobně? Jaký máte vztah ke odznakům na Vaší  letecké uniformě (1 knoflík)?

Na případné setkání s Vašim čestným předsedou plk. dělostřelectva v.v. Jiřím Loudou si bohužel nepamatuji. Během své kariéry jsem se setkal s mnoha lidmi, takže je velmi obtížné si uchovat všechna setkání v paměti.

Je pravda, že stíhači měli při letech rozepnutý první knoflík své uniformy v průběhu bojových letů. Letoun měl jeden motor, tak byl rozepnutý jeden knoflík. Byla to tradice, kterou zavedl již otec britské královny Alžběty král Jiří VI. Na britskou královnu Alžbětu si pamatuji z našeho setkání v Brně za přítomnosti i tehdejšího prezidenta Václava Havla. Královna mi podala ruku a když jsem ji řekl, že jsem byl jeden z nejmladších pilotů RAF, byla velmi potěšena. Měl jsem ze setkání velmi pěkné zážitky.

3) Co popřejete členům Moravské genealogické a heraldické společnosti k 50. výročí jejího založení a činnosti v Brně?

Vážení přátelé z Moravské genealogické a heraldické společnosti, přijměte prosím z mé strany upřímné blahopřání k vašemu 50-ti letému výročí, které oslavíte v  roce 2022. Přeji vám mnoho úspěchů, hodně štěstí, zdraví a spokojenosti.