Pozvánka k návštěvě Boskovic

Vážení členové naší společnosti,
protože se dosud nepodařilo uvést ze známých důvodů chod společnosti do normálu, a tedy hlavně v organizaci přednášek, exkurzí a vycházek, rádi Vám nabízíme naše původní záměry k samostatnému absolvování ve Vašem volném čase či v době Vaší dovolené.

V našem letošním plánu byla i nabídka návštěvy starobylého města Boskovice. Město má spoustu zajímavých památek z nichž vyniká zámek hraběcího rodu Mensdorff- Pouilly, zřícenina hradu nad městem s pověstnou studnou, dochovaná opravená a turistickou stezkou zpřístupněná židovská čtvrt s původní synagogou. Prostorný chrám v novogotickém slohu má své počátky v roce 1639. Uvnitř vás na první pohled uchvátí – ornamenty, rostliny a hebrejské liturgické texty polských umělců, kteří se tu usídlili a vytvořili mistrovské fresky. Proto doporučujeme našim členům, vypravte se v letních měsících do nepříliš od Brna vzdálených Boskovic sami dle našeho původního itineráře:

Navštívit můžete Muzeum regionu Boskovicka, Hradní 1. Zde doporučujeme výstavu Šlechtický rod pánů z Boskovic – Ve znamení stříbrného hřebene která je prodloužena do 29. 8. 2021, otevřeno út. – pá 10 – 17 hod., v sobotu a v neděli jen odpoledne od 13 – 17hod. K výstavě Šlechtický rod pánů z Boskovic – Ve znamení stříbrného hřebene vyšel stejnojmenný katalog.

Zámek starobylého rodu Mensdorff-Pouilly čeká na Vaši návštěvu. Prohlídková trasa nabízí pohled na život šlechtické rodiny s francouzskými kořeny s částí rodinné portrétní galerie předků zapůjčené NPÚ. Návštěvní doba v prázdninových měsících denně mimo pondělí od 9 – 17 hod.

Na vaši prohlídku čeká i gotický farní kostel sv. Jakuba Staršího s první nespornou zmínkou v písemných pramenech z roku 1415 na Masarykově náměstí. Stávající chrám pochází z období pozdní gotiky, jeho výstavbu pravděpodobně zahájil Václav ml. z Boskovic, nejvyšší komorník olomouckého zemského soudu, kterému Boskovice náležely v letech 1465 až 1482. Blíže se o historii a stavebním vývoji kostela dočtete ve výše zmíněném katalogu k výstavě.
Upozorňujeme na zajímavou heraldickou výzdobu renesančních náhrobků Morkovských ze Zástřizl a Ederů ze Štiavnice.
( mše svatá zde bývá v neděli v 9,30 hod.).
 

K návštěvě doporučuje svým členům MGHS, z. s.